Styrelse

Styrelse

Marie Nielsén - Ordförande

marie.sommarsol@hotmail.com


Marie Nielsén representerar Landskrona arbetarekommun.


Mikael Ottosson - Vice ordförande

mikael.ottosson@hist.lu.se


Mikael är universitetslektor i historia och docent i arbetsvetenskap vid Lunds universitet och representerar Arbetshistoriska seminariet.


Johnny Hulthén - Kassör

johnnybob@live.se


Johnny Hulthén representerar ABF Skåne.



Lars Berggren - Ledamot

lars.berggren@hist.lu.se


Lars är professor i historia vid Lunds universitet,  bär det övergripande ansvaret för forskningen vid CfA och representerar Arbetshistoriska seminariet.

Mikael Andersson - Ledamot

mikael.j.andersson@lo.se


Mikael Andersson representerar LO-distriktet i Skåne.


Bo Rösler - Ledamot

rosler144@gmail.com


Bo Rösler representerar FHP södra regionen.


Bild saknas

Stefan Pettersson - Ledamot

stefan.pettersson@socialdemokraterna.se


Stefan Pettersson representerar SAP Skåne.


Niklas Karlsson - Ledamot

niklas.karlsson@riksdagen.se


Niklas Karlsson är riksdagsledamot och representerar Landskrona arbetarkommun.


Kerstin Engle - Ledamot

kerstinengle@gmail.com


Kerstin Engle representerar Socialdemokraterna i Skåne.


Peter Böök - 1:a Suppleant

arkivet22@gmail.com


Peter Böök representerar Arbetarrörelsens Arkiv i Landskrona.


Stig Ålund - 2:a Suppleant

043512616@telia.com


Stig Ålund representerar PRO Skåne.


Hans Wallengren - Adjungerande

hans.wallengren@hist.lu.se


Hans är fil dr i historia vid Lunds universitet, föreståndare med ansvar för bl.a. undervisningen vid CfA och representerar Centrum för Arbetarhistoria.

HITTA OSS




Slottet 11

261 31 Landskrona

Kansli: 0762 – 47 83 74

E-post: kansli@arbetarhistoria.org

ÖPPETTIDER




Måndag - Fredag: Enligt överenskommelse

Lördag & söndag: Stängt


Copyright © All Rights Reserved