Personal

PERSONAL

 

CfA har ingen egen personal, men däremot arbetar några för föreningen på annat sätt.

För mer information om respektive person, klicka på deras bild.

Mikael Ottosson

mikael.ottosson@hist.lu.se


Mikael är universitetslektor i historia och docent i arbetsvetenskap vid Lunds universitet. Mikael är föreståndare vid CfA och bär det övergripande ansvaret för forskning och undervisning.


Lars Berggren

lars.berggren@hist.lu.se


Lars är professor i historia vid Lunds universitet och delaktig i forskning vid CfA.

Hans Wallengren

hans.wallengren@hist.lu.se


Hans är docent i historia vid Lunds universitet och delaktig i forskning vid CfA. Hans är också involverad i CfAs arbetarhistoriska konferens.

Emma Hilborn

emma.hilborn@hist.lu.se


Emma börjar arbeta för CfA 1 april. Hon är forskare i arbetarhistoria och kommer bl a att ha ansvar för cirkeldatabasprojektet. Information om detta hittar du här.

Magnus Olofsson

magnus.olofsson@hist.lu.se

 

Magnus är forskare i arbetarhistoria och ansvarar för Arbetarhistorikerkonferensen i Landskrona. Information om denna hittar du här.

Kristian Grankvist

kansli@arbetarhistoria.org

 

Kristian ansvarar för CfA hemsida.

HITTA OSS



Slottet 11

261 31 Landskrona

Kansli: 0762 – 47 83 74

E-post: kansli@arbetarhistoria.org

ÖPPETTIDER



Måndag - Fredag: Enligt överenskommelse

Lördag & söndag: Stängt


Webbansvarig: kansli@arbetarhistoria.org // Uppdaterad: 2019-03-05

Copyright © All Rights Reserved